WAZEKTOMIA

Wazektomia to skuteczna, bezbolesna i mikroinwazyjna metoda antykoncepcji dla mężczyzn!

Dr Kulik przeprowadza zabiegi wazektomii używając najnowszych, najmniej inwazyjnych technik zabiegowych, aby Twoja wazektomia była bezbolesna, prosta i bezpieczna a przede wszystkim o wiele przyjemniejsza niż wizyta u dentysty.

Jeżeli poszukujesz najlepszego rozwiązania dla problemu antykoncepcji, odpowiedź jest tylko jedna: wazektomia.

Wokół zabiegu narosło wiele mitów i nieprawdziwych teorii. Fakty są takie, że wazektomia to dla mężczyzny doskonała możliwość zabezpieczenia siebie i partnerki, dająca jedynie korzyści. Koniec z prezerwatywami, przerywanymi stosunkami i ryzykiem niechcianej ciąży. Podaruj sobie i ukochanej kobiecie komfort i pełne bezpieczeństwo.

CZYM JEST WAZEKTOMIA?

Jedną z najpiękniejszych rzeczy, którą mężczyzna może podarować ukochanej kobiecie jest WAZEKTOMIA! – Cosmopolitan, 1972 rok
Wazektomia to odwracalna antykoncepcja dla mężczyzn. W trakcie prostego zabiegu ambulatoryjnego, który trwa około 10 minut, bez użycia skalpela i igły następuje zablokowanie drożności nasieniowodów.

Jak to możliwe, że wazektomię wykonuje się metodą mikroinwazyjną – bez igły i bez skalpela?

Taka właśnie jest odmiana kanadyjska, która zyskała wielką popularność i uznanie na świecie. Co ważne: jest oficjalnie rekomendowana przez Amerykańskie Towarzystwo Urologiczne. Ten rodzaj wazektomii wykazuje najmniejszy odsetek powikłań i równocześnie najwyższą skuteczność wśród innych metod wazektomii.

Wazektomia metodą kanadyjską w gabinecie ZDROVA
Procedura jest bardzo szybka i zajmuje około 10 minut. Znieczulenie podawane jest urządzeniem bezigłowym pod ciśnieniem – działa więc od razu w momencie wstrzykiwania. Znieczulenia nie wstrzykujemy do jąder! Tylko w skórę nad jądrami w miejscu przebiegu nasieniowodu.
Nie używamy skalpela. Pod członkiem na przebiegu nasieniowodu wykonujemy małe nacięcie 2-4 mm, które nie potrzebuje szwu, aby samodzielnie się zrosło. Do obydwu nasieniowodów dostajemy się przez to jedno nacięcie, przecinamy je, koagulujemy część biegnącą do członka, a część idącą od jądra blokujemy na powrózku nasiennym, aby nie mogło się cofnąć. Światło tej części nasieniowodu pozostaje otwarte, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia bólu po zabiegu.
Przy zastosowaniu tej metody, ryzyko wystąpienia powikłań jest o wiele mniejsze niż przy tradycyjnych metodach, a pacjent czuje się bardziej komfortowo i szybciej dochodzi do pełnej sprawności. Niektóre starsze metody zakładają pełne znieczulenie, przecinają skórę a często również naczynia krwionośne, aby dostać się do nasieniowodów, przez co gojenie jest dłuższe i powikłania większe. Również metody bez skalpela różnią się między sobą – a różnice odczuwalne dla pacjenta to skuteczność, prawdopodobieństwo rekanalizacji, szybkość dochodzenia do pełnej sprawności po zabiegu i występowanie powikłań.

KORZYŚCI Z WAZEKTOMII

Wiesz już, na czym polega kanadyjska odmiana wazektomii i jak odbywa się zabieg. Pora na przedstawienie wielu korzyści, jakie płyną z dokonania wyboru. Zarówno ty, jak i twoja partnerka będziecie mogli cieszyć się spontanicznym i bezpiecznym życiem seksualnym. Brzmi zachęcająco?

Korzyści dla partnerki (i ciebie również!)

Stosowanie różnych metod antykoncepcji u kobiet wiąże się z wieloma negatywnymi aspektami. Tabletki antykoncepcyjne ingerują w organizm kobiety i u części z nich wywołują niekorzystne zmiany w organizmie. Przyjmowanie tabletek przez dłuższy czas może powodować znaczny spadek libido, wahania nastrojów i wagi, poczucie rozdrażnienia. O tabletkach trzeba codziennie pamiętać, a w wielu przypadkach ich działanie może nie być skuteczne.

Co więcej: antykoncepcję przepisuje lekarz ginekolog, u którego jedna wizyta to koszt od 100 do nawet 300 zł. Lekarzowi nie wolno wypisać jednorazowo recepty na więcej niż pół roku, co oznacza w praktyce, że kobieta dwa razy do roku poświęca swój czas i pieniądze. Jest dodatkowo zobowiązana wykonywać regularnie USG, badania krwi.

Co jeszcze dla partnerki oznacza twój zabieg wazektomii?

Pozbędzie się stresu przed niechcianą ciążą, a przez to będzie miała większą ochotę na seks
Nie będzie musiała martwić się prezerwatywami, które bywają zawodne
Będzie się czuła doceniona
Poczuje się bezpieczniej i będzie w tobie widziała odpowiedzialnego partnera
Znikną niepotrzebne napięcia między wami

Korzyści dla mężczyzny (czyli również dla twojej partnerki)

Mężczyzna, który wie, jak wielką odpowiedzialnością są dzieci, to dojrzały partner, którego poszukują kobiety. Mężczyzna decydujący się na wazektomię to ktoś, kto jest świadomy i potrafi planować życie, chroniąc siebie i ukochaną osobę przed przykrymi niespodziankami.

Jakie korzyści płyną z wazektomii?

Stajesz się panem samego siebie i odpowiedzialnym partnerem.
Nie musisz martwić się o prezerwatywy lub stosunek przerywany. Twój seks może w końcu stać się spontaniczny!
Odzyskasz spokój i będziesz mógł skupić się na budowaniu relacji z partnerką
Twój seks będzie lepszy! Spokojna głowa i pełne zaangażowanie uczynią z ciebie o wiele lepszego kochanka.
Nie musisz martwić się, że zapomniałeś kupić prezerwatyw lub dopytywać się, czy partnerka stosuje antykoncepcję.

Jak wygląda zabieg wazektomii?

Krok 1: zanim wejdziesz do gabinetu

Wazektomia to prosty i szybki zabieg. Cała wizyta, wraz ze wszystkimi formalnościami potrwa maksymalnie 60 minut (w samym gabinecie zabiegowym spędzisz mniej więcej 10 – 15 minut). Przyjeżdżając do gabinetu czeka cię wizyta kwalifikacyjna, USG jąder, badanie krwi, a na końcu zabieg. Wszystko jest wielokrotnie mniej bolesne i mniej stresujące niż wizyta u dentysty w celu czyszczenia kamienia nazębnego.

Jak najlepiej przygotować się do wazektomii?

Wygol dokładnie genitalia, również nad członkiem.
Miej na sobie obcisłą bieliznę.
Nie jedz wcześniej przez 3 godziny. Ostatni posiłek powinien być lekkostrawny i lepiej, aby nie zawierał ryb, mięsa, warzyw i owoców.
Pobierz, wydrukuj i wypełnij dwa formularze z naszej strony internetowej Ankietę Pacjenta i Zgodę na Zabieg. Miej je ze sobą, kiedy do nas przyjdziesz.

Krok 2: znieczulenie bez igły

W gabinecie ZdrOva stosuje się urządzenie, które wtłacza w tkanki wąski i silny strumień leku do znieczulania miejscowego. Jest on w stanie dotrzeć poprzez tkanki, znieczulając kolejne obszary, nie zadając przy tym praktycznie żadnego bólu (nie ma tu igły, która musi najpierw przebić skórę). Pacjent odczuwa jedynie lekkie „pstryknięcie”.

Krok 3: wazektomia bez skalpela

Cały zabieg trwa mniej więcej 10 minut. Po wstrzyknięciu znieczulenia ‚no needle’ skórę moszny rozsuwa się na boki specjalnym narzędziem, tworząc w ten sposób niewielki otwór o średnicy około 4 mm. Następnie lekarz wydobywa przez niego prawy i lewy nasieniowód. Nasieniowody zostają przecięte, odcinek prowadzący w stronę członka zostaje trwale zamknięty termicznie. Odcinek wychodzący z jądra pozostaje otwarty, dzięki czemu w jądrach, które produkują nadal plemniki, nie wytwarza się nadciśnienie. Plemniki uchodzą swobodnie przez otwarte światło nasieniowodu do jamy otrzewnowej i tam są cięte na mniejsze białka przez komórki układu immunologicznego. Otworek w powrózku nasiennym zostaje zaciśnięty za pomocą tytanowego zacisku tak, że otwarty koniec odcinka od strony jądra nie może wrócić do wnętrza pochewki powrózka nasiennego. Pod koniec zabiegu, nasieniowody wkłada się z powrotem przez otwór w skórze moszny. Otwór ten jest tak mały, że nie ma potrzeby zaszywać go nićmi chirurgicznymi. Zabezpiecza się go specjalnym małym plasterkiem stosowanym w chirurgii plastycznej – dzięki czemu nie powstaje wyraźnie widoczna blizna. Zabieg nie pozostawia żadnych śladów ani blizn.

Znieczulenie sprawia, że cała wazektomia jest praktycznie bezbolesna.
Należy pamiętać, że wrażliwość na ból każdego z nas jest inna, dlatego w razie wystąpienia objawów bólowych warto zaopatrzyć się w leki przeciwzapalne dostępne w aptekach bez recepty. Warto zaznaczyć, że 70% pacjentów po zabiegu wazektomii nie odczuwa żadnego bólu, Kolejne 30 % pacjentów ma jedynie uczucie „dyskomfortu”, które mija po 7, a maksymalnie 14 dniach. Jedynie około 3 % (co około 30-sty pacjent) odczuwa pobolewania wymagające stosowania prostych, dostępnych bez recepty środków przeciwzapalnych (jak ibuprofen).

Krok 4: po wazektomii – co jest wskazane, a czego lepiej unikać?

Po zabiegu nie ma konieczności leżenia, choć powinno się ograniczyć aktywność fizyczną. Dobrze jest odczekać mniej więcej 15 minut, zanim usiądzie się za kierownicę. Od razu po zabiegu można jeść i pić do syta. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą osoby towarzyszącej, na przykład partnerki. Ktoś bliski nie tylko zapewni wsparcie psychiczne, ale zagwarantuje poczucie komfortu.

Nie musisz się jednak martwić jeżeli na zabieg przyjedziesz sam z bardzo daleka – po zabiegu  wazektomii możesz prowadzić samochód nawet przez wiele godzin.

Krok 5: trochę cierpliwości

Zanim ty i twoja partnerka będziecie w pełni bezpieczni, trzeba będzie nieco poczekać. Plemniki produkowane przez organizm wędrują w okolice prostaty, gdzie są przechowywane wraz z pozostałą częścią ejakulatu. Zanim całość zostanie „zużyta”, musi dojść do około 30 ejakulacji. Do tego czasu wciąż należy się zabezpieczać antykoncepcyjnie – do czasu zbadania nasienia na obecność plemników.

Krok 6: badanie nasienia po wazektomii

Około 3 miesiące po zabiegu wazektomii należy zbadać nasienie. Badanie wykonuje się po to, aby sprawdzić, czy ejakulat już nie zawiera plemników.

Wazektomia nie jest…

Wazektomia nie jest kastracją, podwiązaniem jajowodów czy podwiązywaniem jąder. Wszystkie te określenia są nieprawdziwe i wprowadzają cię w błąd. Wazektomia to zabieg, który uczyni cię prawdziwym, odpowiedzialnym mężczyzną, który szanuje swoją partnerkę i wie, jak ważne w budowaniu relacji jest udane życie seksualne.

O wazektomii opowiada dr Robert Kulik:

CENA WAZEKTOMII

Wazektomia to jedna z najtańszych metod antykoncepcyjnych, jakie istnieją. Jeżeli obliczymy, jaki jest roczny koszt tabletek antykoncepcyjnych, regularnych wizyt u lekarza ginekologa, dodatkowych badań przy hormonach, prezerwatyw czy innych środków antykoncepcyjnych – w porównaniu z wazektomią, są to horrendalne koszty. Również biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości, czyli porównując skuteczność i wysiłek włożony w uzyskanie antykoncepcji, szala przechyla się znacząco na korzyść wazektomii.

Cennik ZDROVA w Warszawie:

Kompleksowa zabiegu wazektomii z poszerzonym panelem badań kwalifikacyjnych –  Cena wazektomii – kliknij (cena z badaniem kwalifikacyjnym, badaniami z krwi oraz USG)
Cena ta zawiera:
Rozmowę kwalifikującą
Badania: krwi, palpacyjne worka mosznowego, USG moszny i jąder
Zabieg wykonywany przez lekarza
Potrzebne materiały opatrunkowe
Materiały edukacyjne w postaci wydruku, napisane specjalnie dla pacjentów w przystępnej formie
Badanie nasienia po zabiegu (jednokrotne – po wazektomii metodą kanadyjską powtórzenie badania nasienia po uzyskaniu jednokrotnego wyniku „0 plemników” nie jest wymagane).
Usługi dodatkowe:
Preparatykę i przechowywanie nasienia w specjalistycznych warunkach przed zabiegiem (kriokonserwacja) – 3000 PLN
Następny rok przechowywania nasienia  – 1000 PLN (cena może ulec zmianie)
Drugie i kolejne badanie nasienia – 120 PLN
(panowie, którzy wesprą misję w Filipinach kwotą minimalną 10 dolarów, mogą zbadać nasienie bezpłatnie)
Usługa dodatkowa: przywrócenia drożności nasieniowodów, czyli rewazektomia (w renomowanym ośrodku wykonującym wiele zabiegów rocznie) – 7000 USD (cena nie zawiera biletów lotniczych do USA, wizy oraz kosztów pobytu)
Dlaczego rewazektomia w USA, a nie w Polsce?

Rewazektomia, czyli operacja przywrócenia drożności nasieniowodom to o wiele bardziej skomplikowana procedura medyczna niż wazektomia. Trwa dłużej (ok. 4-5 godzin) i wymaga doświadczonego specjalisty.
Doktor Robert Kulik rekomenduję klinikę na Florydzie, w której rocznie wykonuje się około 3000 wazektomii i około 100 rewazektomii. Obecnie coraz więcej klinik oferuję tę usługę w Polsce, ale to wciąż rozwijające się świadczenie zdrowotne.

W Wielkiej Brytanii rewazektomia jest znacznie droższa niż w Stanach Zjednoczonych. Dlatego pacjenci z Anglii przyjeżdżają do USA lub Kanady by przywrócić sobie płodność.

ZNIECZULENIE DO WAZEKTOMII

W gabinecie ZDROVA używa się specjalnego znieczulenia bez igły, które jest bezbolesne.

Lek znieczulający zostaje wprowadzony poprzez specjalne urządzenie, które wytwarza cieniutki i silny strumień, przebiegający przez tkanki i znieczulający miejscowo. Ponieważ nie ma tutaj igły, która musi przebić skórę, znieczulenie jest bezbolesne, a pacjent odczuwa zaledwie lekkie pstryknięcie.

Wazektomia – KTO SIĘ KWALIFIKUJE

Przed zabiegiem wazektomii należy wykluczyć przeciwwskazania. Należą do nich

Żylaki powrózka nasiennego (masywne)
Występujące bardzo rzadko zrosty pooperacyjne po operacjach żylaków lub przepukliny
Ogromny wodniak lub ropień jąder
Przepuklina pachwinowa z przemieszczeniami jelit do moszny (ogromna)
Źle kontrolowana hemofilia
Ciężkie upośledzenie umysłowe z ubezwłasnowolnieniem – konieczna decyzja sądu.
Przed zabiegiem zostanie przeprowadzony szczegółowy wywiad odnoszący się do przebytych chorób. Odbędzie się również konsultacja andrologiczna, w trakcie której omawia się zabieg, postępowanie i możliwe powikłania.

Pacjent zostanie poddany oględzinom jąder, aby wykluczyć wyżej wymienione schorzenia.

MOŻLIWE POWIKŁANIA

Ból – aż 70% pacjentów nie odczuwa bólu po zabiegu wazektomii metodą kanadyjską, ale każdy człowiek ma inną tolerancję na ból. Ewentualne odczucia bólu powinny ustąpić maksymalnie po 14 dniach. Naszym pacjentom umożliwiamy kontakt z lekarzem po zabiegu, również telefoniczny. W naszym gabinecie nie mieliśmy jeszcze przypadku przewlekłego bólu po zabiegu, co dowodzi, jak rzadko się to zdarza. Często zdarza się, że ból jąder, jaki czasem odczuwa się po zabiegu wazektomii wynika z przebytych wcześniej infekcji (np. chorób przenoszonych drogą płciową) lub urazów mechanicznych.
Ryzyko nieskuteczności zabiegu  – jest bardzo rzadkie, ale nie niemożliwe. Odsetek konieczności powtórzenia wazektomii wynosi jednak zaledwie 1 do 1000!

PRAKTYCZNE PORADY dla młodych mężczyzn

Wazektomia to poważna decyzja, której lepiej nie żałować. Jeżeli nie ukończyłeś 30 roku życia, jesteś bezdzietny lub posiadasz tylko jedno dziecko, zastanów się, czy jesteś pewien decyzji! Oto kilka ważnym sugestii i tematów do rozważenia:

Im jesteś młodszy, tym bardziej możesz żałować tego kroku w przyszłości.
Możesz się zmienić z wiekiem, niespodziewanie pragnąc dziecka.
Twoja partnerka również może zapragnąć potomstwa, nawet jeżeli wcześniej mówiła inaczej. Możesz również poznać nową partnerkę, która będzie chciała mieć dzieci.
Twój związek może się rozpaść, jeżeli jedno z was zmieni zdanie i będzie chciało mieć potomstwo.
Porozmawiaj o swojej decyzji z rodzicami. To uczciwe, aby im o tym powiedzieć, wysłuchać argumentów i uszanować to, że mają prawo wyrazić swoje zdanie. To może również pomóc podjąć słuszną, dojrzałą decyzję.
Właśnie dlatego warto zabezpieczyć swoje nasienie poprzez głębokie zamrożenie (nazywamy to kriokonserwacją), co sprawi, że w przyszłości wciąż będzie istniała szansa na posiadanie dziecka. Nigdy nie wiemy, co przyniesie nam przyszłość! Jeżeli twoje życie się kiedyś odmieni, będziesz miał tak zwanego „asa w rękawie”.

PORADY DLA OSÓB PRZYJEŻDŻAJĄCYCH Z DALEKA

Wielu z naszych pacjentów przybywa do nas z miejscowości oddalonych o nawet kilkaset kilometrów, nierzadko również zza granicy.

Przygotowaliśmy dla takich osób kilka praktycznych porad:

Jak najbardziej możesz przyjechać do nas samochodem, a potem samodzielnie wrócić, ponieważ fotel kierowcy zapewnia komfortową pozycję siedzącą. Wystarczy, że odczekasz około 15-30 minut i wypijesz słodką, czarną kawę, którą ci zagwarantujemy.
Wejście do naszego gabinetu znajduje się od ulicy Jagiellońskiej. Na poglądzie satelitarnym można dojrzeć, że mieścimy się w kamienicy, leżącej na ulicy Floriańskiej i Jagiellońskiej. Łatwo tam zaparkować, blisko naszego gabinetu.
Trzy godziny przed posiłkiem zjedz lekkostrawny posiłek, nie zawierający mięsa, ryb, warzyw i owoców. Polecamy delikatną jajecznicę, twarożek lub białą bułkę.
Jeżeli przyjedziesz do nas transportem publicznym, koniecznie zaplanuj podróż w taki sposób, aby nie czekać zbyt długo na transport z powrotem (czyli ok. godzinę po zabiegu powinieneś już siedzieć np. w pociągu lub autokarze). Zapewnij sobie miejsce siedzące!

BADANIE NASIENIA PO WAZEKTOMII

Mniej więcej 3 miesiące po zabiegu wazektomii należy zbadać nasienie. Sprawdza się w ten sposób, czy plemniki wciąż są w nim obecne.

Pacjenci, którzy przyjeżdżają z daleka, martwią się, że znów będą musieli pokonywać wiele kilometrów, wioząc próbkę. Nie ma takiej konieczności. Co wystarczy zrobić?

Wyślij ją do nas kurierem w odpowiednio zabezpieczonym pojemniku na mocz (kupisz go w każdej aptece).
Nie wysyłaj próbki w czwartki i piątki, bo wówczas przesyłka może do nas dotrzeć dopiero w poniedziałek (próbka nie powinna leżeć dłużej niż 2-3 dni).
Upewnij się telefonicznie, czy w dzień doręczenia przesyłki ktoś będzie w gabinecie lub na recepcji. Przesyłka kurierska nadana do nas rano w dzień roboczy powinna do nas dotrzeć w ciągu 24 godzin.
Nie wysyłaj do nas próbki pocztą polską, bo nie będziemy mogli odebrać awizo.
Rankiem, tuż przed wysyłką wypij ok. 0,7 litra płynu (wody lub herbaty), oddaj mocz i umyj członek mydłem. Oddaj nasienie do pojemnika i zabezpiecz go.
Wodoodpornym flamastrem napisz na pojemniku swoje imię i nazwisko,adres e-mail, na który mamy wysłać wynik oraz swój PESEL.
Wynik badania otrzymasz od nas tego samego dnia na maila. Koniecznie sprawdź również folder SPAM!
Aby zabieg został uznany za udany, plemniki nie mają prawa pojawić się w nasieniu. W przypadku wazektomii metodą kanadyjską, zaledwie 0,2% zabiegów kończy się niepowodzeniem, wobec czego konieczność powtórzenia zabiegu jest bliska zeru.

Krótka historia wazektomii

Wazektomię metodą kanadyjską, czyli bez skalpela i igły, opracowano w 1974 roku w Chinach. Jej twórcą został dr Li Shunqiang z Instytutu Rozwoju i Planowania Rodziny w Chongqing (prowincja Sichuan). W tamtych czasach Chiny poszukiwały metody, która pozwalałaby kontrolować liczbę urodzeń. Inne rodzaje wazektomii wiązały się z powikłaniami i koniecznością przebywania w szpitalu, nie były więc zbyt popularne. Dopiero formuła dr. Li przyniosła przełom, ze względu na swoją mikroinwazyjność i wysoką skuteczność. Pacjenci nie potrzebowali również zaplecza szpitalnego. Właśnie dlatego chiński lekarz został uznany za ojca „wazektomii bez skalpela”.

Oczywiście na przestrzeni dziejów metoda została zmodyfikowana i ulepszona, a dzisiejsi specjaliści, dzięki doświadczeniu, doszli do perfekcji (zwłaszcza w USA i Kanadzie).

Często zadawane PYTANIA I ODPOWIEDZI

Czy wazektomia daje mi 100% pewność, że nie zapłodnię partnerki?
Wazektomia metodą kanadyjską gwarantuje najwyższą skuteczność i należy do wyjątkowo efektywnych metod zapobiegania niechcianej ciąży. Jak już wspominaliśmy, margines błędu wynosi mniej niż  0,2%, a więc zaledwie 2 na 1000 badanych mężczyzn po wazektomii musi ponownie powtórzyć zabieg.

Czy wazektomia jest bolesna?
Wazektomia metodą kanadyjską należy do najmniej bolesnych zabiegów, a pacjenci potwierdzają, że jest mniej nieprzyjemna niż na przykład wizyta u dentysty. Nie musisz obawiać się skalpela i igły, a jeżeli po zabiegu pojawi się jakikolwiek ból, dostaniesz od nas instrukcję, jak z nim postępować. Gwarantujemy również opiekę lekarską!

Czy podczas znieczulenia będę kłuty igłą lub będę miał coś wstrzykiwane w jądra?
Nie. Podczas zabiegu wazektomii w ogóle nie robimy nic z jądrami. One są święte 🙂 Nasze działania dotyczą samych nasieniowodów i powrózków nasiennych wysoko powyżej jąder.

Czy wazektomia ma wpływ na życie seksualne?
Ponieważ świadomość bezpiecznego seksu zazwyczaj przynosi partnerom ulgę, psychicznie będziesz czuł się o wiele swobodniejszy. Przyjdzie więc ochota na spontaniczny seks! Wazektomia nie ma jednak wpływu na libido lub erekcję.

Czy po zabiegu będę miał wytrysk?
Oczywiście! Jeżeli chodzi o spermę, nie zmieni ona swojej konsystencji, zapachu oraz wyglądu. Ilość ejakulatu zmniejszy się zaledwie o 2-5%, co jest niezauważalne gołym okiem.

Czy organizm po zabiegu nadal produkuje plemniki?
Tak, ale będą one przedostawały się swobodnie z jąder na zewnątrz osłonki powrózka nasiennego, by w końcu znaleźć się w worku mosznowym. Tam zostaną bez problemu wchłonięte i usunięte przez organizm, jak każde inne niepotrzebne organizmowi komórki.

Dlaczego efekt po wazektomii nie jest natychmiastowy?
Po wazektomii metodą kanadyjską należy odczekać około 40-50 ejakulacji. Dopiero wówczas można przestać się zabezpieczyć. Dzieje się tak, ponieważ plemniki wyprodukowane przez organizm są magazynowane w prostacie wraz z pozostałą częścią ejakulatu. Zanim organizm w pełni się ich pozbędzie, musi upłynąć trochę czasu.

Czy istnieje ryzyko powikłań po wazektomii?
Tak, ponieważ jest to zabieg chirurgiczny i zawsze należy się z tym liczyć. Jest ono minimalne, a aż 99% z nich łatwo opanować poprzez wypoczynek i ewentualne stosowanie środków przeciwzapalnych (bez recepty). W skrajnych przypadkach trzeba będzie poddać się badaniu lub poddać się ponownemu zabiegowi.

Jaki rodzaj wazektomii wykonuje się w gabinetach ZDROVA?
W naszych gabinetach stosujemy tak zwaną odmianę kanadyjską, określaną również mianem angielskiego „electrocautery, open ended, fascial interposition – No Scalpel Vasectomy”. Nie używa się w niej igły oraz skalpela, a jej skuteczność należy do najwyższych na świecie. Zabieg polega na przecięciu nasieniowodu i wprowadzeniu otwartego końca poza osłonkę powrózka nasiennego. Drożność końca sterczowego, który prowadzi do końca członka, zostaje zablokowana, a otwór powstały w osłonce zaciska się tytanowym zaciskiem.

Ile otworów wykonuje się podczas zabiegu wazektomii?
Tylko jeden. Powstaje on w worku mosznowym poprzez odsunięcie skóry bez użycia skalpela.

Jakie są zalety kanadyjskiej odmiany wazektomii?
Została ona opisana w Quebec w Kanadzie. Jej największą zaletą jest to, że odsetek nieskutecznych zabiegów, które należy powtórzyć wynosi 0-0,5%! W porównaniu z innymi metodami, ten wynik jest imponujący i zgodnie z wytycznymi Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego, coraz więcej specjalistów na całym świecie wykonuje właśnie ten rodzaj zabiegu.

Dlaczego wazektomia metodą kanadyjską jest dla specjalistów trudna?
Powrózek nasienny wyróżnia się skomplikowanym splotem żylnym, którego nie wolno naruszyć. Właśnie dlatego doświadczenie w tym zawodzie, nabyte poprzez ilość wykonanych zabiegów, jest bezcenne. W Europie nie istnieje ośrodek, uczący lekarzy tej metody, dlatego dr Kulik pojechał aż do USA, by zdobyć niezbędną wiedzę. Obecnie przeprowadził już ponad 1000 zabiegów, przeszkolił również innych specjalistów w tym zakresie.

Co z bólem po zabiegu wazektomii?
Dobra wiadomość jest taka, że aż 70% osób nie odczuwa po wazektomii bólu, a jedynie odczucie ciągnięcia. Pozostali mogą odczuwać lekki ból lub dyskomfort w jądrach (czasem jednym jądrze), nad spojeniem łonowym lub w pachwinie. Odczucie może trwać od 7 do 28 dni, ale zdecydowana większość pacjentów nie chce wówczas przyjmować nawet środków przeciwbólowych, bo ból nie jest intensywny i nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu.  Najczęściej nieprzyjemne odczucie pojawia się u osób aktywnych fizycznie (praca, sport).

Czy będę mógł samodzielnie wrócić do domu autem po zabiegu?
Tak, ale odczekaj mniej więcej pół godziny. W tym czasie możesz coś zjeść.

Czy cały zabieg można załatwić w trakcie jednej wizyty w gabinecie?
Jest to możliwe, trzeba jednak najpierw uprzedzić nas o tym i zarezerwować sobie czas, łącznie około godziny, na wszystkie formalności.

Czy na zabieg mogę przyjechać z żoną lub partnerką?
Tak, jak najbardziej, wsparcie psychiczne może się przydać.

Ile kosztuje kompleksowy zabieg wazektomii?
Całość, składająca się z wizyty kwalifikacyjnej, badania laboratoryjnego, USG jąder, zabiegu wazektomii oraz badania nasienia po wazektomii to łączny koszt 2000 zł.

Ile trwa zabieg wraz z rozmową kwalifikacyjną i wszystkimi badaniami?
Od 45 do 60 minut.

Jak najlepiej przygotować się do wazektomii?
Ogol dokładnie genitalia, również nad członkiem i ubierz w miarę obcisłą bieliznę. Nie jedz wcześniej przez trzy godziny, a ostatni posiłek niech będzie lekkostrawny (nie może zawierać mięsa, ryb, warzyw i owoców. Polecamy np. jajecznicę, twarożek lub pszenną bułkę). Warto również przywieźć ze sobą wypełnioną ankietę.

Czy po zabiegu powinienem leżeć?
Nie, najlepsza jest pozycja siedząca i ograniczenie aktywności ruchowej. Dobrze zjeść posiłek już w samochodzie, korzystając z przygotowanych wcześniej zapasów (żeby nie chodzić do sklepu).

Czy po wazektomii mogę normalnie pracować?
Tuz po zabiegu należy ograniczyć aktywność ruchową. Nazajutrz można wykonywać lekką pracę, ochraniając krocze przed ewentualnymi urazami.

Kiedy będę mógł wykonywać pracę fizyczną lub uprawiać sport?
Dopiero po okresie około 2 tygodni. W przeciwnym razie może się pojawić ból, który najczęściej samoistnie przechodzi. Np. na Filipinach pacjenci wracają do pracy fizycznej już dzień po zabiegu, unikają jedynie dźwigania ciężarów powyżej 30 kg. Odsetek powikłań w postaci np. krwiaka, wynosi u nich zaledwie 0,5%.

Kiedy można przestać stosować inną antykoncepcję?
Do czasu zbadania nasienia i stwierdzenia, że jest „bezpiecznie”, należy się zabezpieczać.

Czy oddając próbkę nasienia, należy je dostarczyć do gabinetu w ciągu jednej godziny?
Nie! Próbka może do nas dotrzeć nawet w ciągu 2-3 dni, nie badamy bowiem stopnia płodności, ale obecność plemników w ogóle. Po zabiegu liczba powinna wynosić zero lub nie więcej niż 100 tysięcy na 1 cm3 (normalnie znajduje ich się na tym obszarze od 50-100 milionów!).

Czym jest ziarniak nasienia?
To kulisty, o wielkości od kilku do kilkunastu milimetrów unaczyniony guzek, pojawiający się w okolicy nasieniowodu lub najądrza. Stanowi ugrupowanie komórek układu odpornościowego i tkanki łącznej oraz makrofagów. Gromadzą się one wokół degenerujących plemników, znajdujących się poza nasieniowodem. W ten sposób autoimmunologia odpowiada na plemniki, które przekroczyły barierę krwionośno-jądrową. Ziarniak nasienia zazwyczaj nie daje objawów, w rzadkich przypadkach może wywoływać ból jąder.

Czy wazektomia jest przyczyną powstawania ziarniaka nasienia?
Nie – przyczyną jest uraz worka mosznowego lub zapalenie najądrza, np. po przebyciu chorób wenerycznych. Zabieg wazektomii, zwłaszcza metodą kanadyjską, znajduje się dopiero na trzecim miejscu.

Kiedy po zabiegu mogę się spodziewać przewlekłego bólu jąder?
W przypadku innych odmian niż stosowana w gabinetach ZDROVA, może się tak zdarzyć. Jednak metoda kanadyjska niweluje ten problem, ponieważ koniec jądrowy zostaje otwarty i wyprowadza się go poza osłonkę powrózka nasiennego.

Co wobec tego, jeżeli nie wazektomia, jest przyczyną bólu narządu płciowych?
Bóle narządów występują u wielu osób, które nie miały zabiegu, a wazektomia nie jest w stanie ich przed tym uchronić (np. przed zarażeniem się chorobą weneryczną).

DR ROBERT KULIK

Kto wykonuje zabieg wazektomii?

Lekarz, doktor Robert Kulik, zajmujący się ginekologią i andrologią, specjalizujący się w problematyce niepłodności oraz antykoncepcji zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Jego kolejną specjalnością jest wazektomia, którą wykonuje w gabinecie ZDROVA w Warszawie. Uzyskał certyfikat w zakresie wykonywania zabiegu tzw. “Wazektomii bez skalpela i bez igły” metodą Open Ended, Fascial Interposition” (No-scalpel/No needle Vasectomy) w Stanach Zjednoczonych, w Tampa na Florydzie.

Dr Kulik należy do Międzynarodowego Konsorcjum do spraw Antykoncepcji Męskiej

International Consortium for Male Contraception = ICMC, European Society of Contraception and Reproductive Health (ESC), polskich towarzystw Ginekologicznego i Andrologicznego, a także Brytyjskiego Towarzystwa Andrologicznego (British Andrology Society). Od 2013 roku jest również aktywnym członkiem medycznej rady naukowej Światowego Dnia Wazektomii World Vasectomy Day.

Wazektomii uczył się za granicą, ponieważ w Polsce rzadko się ją wykonuje, a dla porównania w USA ma miejsce około pół miliona zabiegów rocznie. Ponieważ metoda kanadyjska, tak zwana ‚Thermal cautery, open ended, fascial interposition’ okazała się najbardziej skuteczną i bezpieczną, dr Kulik zdecydował się nauczyć jej od najlepszych i najbardziej doświadczonych specjalistów w USA. Od tego czasu wykonał już ponad 1000 zabiegów.

Polecamy zapoznać się z certyfikatem ukończenia praktycznego szkolenia oraz samodzielnego wykonania (hands on) wazektomii u pacjentów amerykańskich w obecności szkolącego (tzw. egzamin kompetencji).

Wazektomia – w Polsce – gdzie wykonać w ZdrOva

Wazektomia Białystk
Wazektomia Bydgoszcz
Wazektomia Gdańsk
Wazektomia Gorzów
Wazektomia Katowice
Wazektomia Kielce
Wazektomia Kraków
Wazektomia Lublin
Wazektomia Łódź
Wazektomia Olsztyn
Wazektomia Opole
Wazektomia Poznań
Wazektomia Radom
Wazektomia Rzeszów
Wazektomia Suwałki
Wazektomia Szczecin
Wazektomia Toruń
Wazektomia Warszawa
Wazektomia Wrocław
Wazektomia Zielona Góra