Tradycyjne znieczulenie (na rycinie: with needle) do wazektomii polega na wbiciu igły w skórę moszny i wstrzyknięciu około 2 cm3 środka znieczulającego w okolicę każdego nasieniowodu przed zabiegiem wazektomii. Powoduje to, że sama procedura znieczulenia jest dość bolesna. Nowe podejście do znieczulania wrażliwych okolic ciała (przedstawione na rycinie: no needle) polega na zastosowaniu opracowanego w Stanach Zjednoczonych i opatentowanego systemu, dzięki któremu lekarz wstrzykuje lek znieczulający w postaci silnego strumienia bez użycia igły. Metoda bezigłowa prowadzi do skutecznego znieczulenia przy użyciu znacznie mniejszej ilości środka znieczulającego, którego podaje się około 0,2 – 0,4 cm3 na każdą stronę.
Do znieczulania stosuje się specjalne urządzenie, które generuje silny i bardzo cienki strumień leku miejscowo znieczulającego. Strumień ten, wędrując przez tkanki, znieczula cały czas po drodze ? dlatego prawie nic to nie boli. Pacjent czuje jedynie coś w rodzaju lekkiego pstryknięcia. To jest główna różnica ze znieczuleniem przy użyciu igły ? igła najpierw musi przebić nieznieczulone tkanki a na końcu po przebyciu (rozerwaniu) kilku centymetrów wrażliwych tkanek podawany jest lek znieczulający. Opis procedury wazektomii – w ZdrOva w Warszawie i Katowicach wykonywana jest wazektomia bez użycia skalpela.
Znieczulona skóra moszny specjalnym narzędziem rozsuwana jest na boki, tworząc jeden niewielki (ok 4 mm średnicy) otwór. Przez ten otworek wydobywa się kolejno lewy i prawy nasieniowód, które kolejno prawy i lewy kauteryzuje się (koaguluje), przecina i zaciska specjalnym tytanowym zaciskiem. Każdy nasieniowód zostaje umieszczony z powrotem w mosznie a rozsunięty otworek sam kurczy się, nie pozostawiając śladów. Jak długo trwa wazektomia? Wazektomia trwa około 10 minut. Wazektomia to dość prosty zabieg ambulatoryjny wykonywany w znieczuleniu miejscowym bez użycia igły, bez użycia skalpela, bez konieczności zszywania tkanek nićmi chirurgicznymi. Czy to będzie bolało? Znieczulenie zapobiega bólowi podczas zabiegu, ale można spodziewać się niewielkich doznań bólowych przez kilka dni po wazektomii. Dlatego należy stosować leki przeciwbólowe przepisane przez lekarza – co w ogromnej większości przypadków zupełnie wystarcza. Poza lekami zleconymi nie należy przyjmować aspiryny ani żadnych innych leków przeciwzapalnych czy przeciwbólowych bez uzgodnienia z lekarzem.